THERMES (Kód projektu: APVV-0724-11)

Štruktúra a tepelný stav litosféry západných karpát : potenciál energetických zdrojov tepla suchých hornín Slovenska

Dusan Bilcik

Dusan Bilcik

Bratislava, 28. - 29. septembra 2017

Na konferencii boli prezentované výsledky prác projektu v rámci plenárnych prednášok aj vo forme posterových prezentácií v celkovom počte 5. Dôležitým faktorom aktívnej účasti boli diskusie a vedecké oponovanie výsledkov dosiahnutých v rámci projektových aktivít.  Prezentované boli výsledky v oblasti štruktúry a dynamiky oblasti Západných Karpát,  poznatky o teplotnom poli skúmaného územia na základe priamych a modelovacích prístupov a tiež výstupy týkajúce sa tepelných podmienok pre využitie tepla suchých hornín na Slovensku najmä na energetické účely a tiež litologické podmienky v predpokladaných hĺbkach.

 

 

 

 

V dňoch 14. až 17. 6. 2017 sa v  Kongresovom centre SAV Academia v  Starej Lesnej uskutočnil medzinárodný Otvorený geologický kongres Slovenskej a Českej geologickej spoločnosti Vysoké Tatry 2017. Kongres sa uskutočnil pod záštitou ministra životného prostredia Slovenskej republiky Ing. Lászlóa Sólymosa.  Záujem o účasť na kongrese bol vysoký – zúčastnilo sa ho 140 účastníkov zo Slovenska, Čiech, Poľska, Ukrajiny, Ruska a Etiópie. Bohatý program kongresu tvorilo 68 prednášok a 34 posterov. Riešitelia projektu APVV-0724-11 Thermes prezentovali najmä geofyzikálne výsledky týkajúce sa štruktúry a tektonického vývoja v karpato-panónskej oblasti.  

Bratislava, 8. - 9. septembra 2015

Na konferencii boli prezentované výsledky prác projektu jednak  v rámci   troch plenárnych prednášok a potom aj prednášok v sekciách a v rámci posterových prezentácií v celkovom počte 9. Dôležitým faktorom aktívnej účasti boli diskusie a vedecké oponovanie výsledkov dosiahnutých v rámci projektových aktivít. Mnohé podnety boli zahrnuté do pripravovaných výstupov projektu a publikačných výstupov. Prezentované boli výsledky v oblasti štruktúry a dynamiky oblasti Západných Karpát,  poznatky o teplotnom poli skúmaného územia na základe priamych a modelovacích prístupov a tiež výstupy týkajúce sa tepelných podmienok pre využitie tepla suchých hornín na Slovensku najmä na energetické účely a tiež litologické podmienky v predpokladaných hĺbkach.

Viacerí členovia riešiteľského kolektívu z oboch riešiteľských pracovísk boli odbornými garantmi tém a pracovali v organizačnom výbore konferencie.

O projekte

Zverejnené v: O projekte |

O projekte

Anotácia projektu

Náš projekt je z odboru výskumu geotermálnych zdrojov viazaných na získavanie energie metódou tepla suchých hornín. Rozšírenie a skvalitnenie doterajších poznatkov o potenciálnych zdrojoch Slovenska ( získaných najmä v osemdesiatych rokoch) je hlavnou úlohou projektu. Prehodnotenie bude postavené na najnovších poznatkoch o stavbe a vývoji Západných Karpát, známych tepelných charakteristikách a doplnkových geologických a geofyzikálnych meraní, výsledkov interpretácií a modelovania získaných v rámci projektu. V týchto činnostiach bude využité prístrojové vybavenie riešiteľských organizácií a progresívne syntetické integračné vedecké prístupy geovedných disciplín ( 2D a 3D syntetické interpretácie, geotermické nestacionárne modelovanie, integrované modelovanie,... ). Projekt je metodicky postavený na postupnom separovaní perspektívnych geotermálnych oblastí a spresňovaní parametrov definujúcich energetické, geologické a geofyzikálne parametre potenciálnych zdrojov tepla suchých hornín. Záverečným plánovaným výsledkom projektu je zhodnotenie kvalitatívnych a kvantitatívnych parametrov zdrojových oblasti a tiež mapové výstupy celej oblasti výskumu a aj vybraných perspektívnych podoblastí. Výstupy projektu budú vztiahnuté k rôznym formám energetického využitia. Špecifikácie zdrojových oblastí budú slúžiť ako podklad na podrobnejší prieskum pre konkrétne využitie zdroja.

Ciele projektu:

Určenie geotermálneho energetického potenciálu Slovenska vztiahnutého k získavaniu metódou tepla suchých hornín z technicky dostupných hĺbok.Popis kvalitatívnych a kvantitatívnych parametrov zdrojových oblastí.Konštrukcia výstupov vo forme máp študovaného územia a vybraných najperspektívnejších zdrojových oblastí.

Riešitelia projektu:

Hlavný riešiteľ :

Ústav vied o Zemi SAV - Geofyzikálny odbor (do 1.7.2015 Geofyzikálny ústav SAV)

Vedúci projektu: RNDr. Peter Vajda, PhD.

Spoluriešitelia:

Univerzita Komenského v Bratislave, Prírodovedecká fakultaKontaktná osoba: doc. RNDr. Roman Pašteka, PhD.

Doba riešenia projektu:

1.7.2012 - 31.12.2015

 

Project info

Project title

Structure and thermal state of the West Carpathian lithosphere: hot dry rock energy sources potential of Slovakia.

Project abstract

Our project is from the research branch of the geothermal sources bounded with the exploitation by the hot dry rock method. The enhancement of the actual knowledge about the potential sources of Slovakia (obtained mainly in eighties) is the main task of the project.  The revaluation will be based on newest knowledge about the structure and the evolution of Western Carpathians, on the known thermal characteristics and on the complementary geological and geophysical measurements, of the interpretations and of the modeling achieved within the project. The instrumental equipment of the solving organizations and the progressive research approaches of the geosciences (2D and 3D synthetic interpretations, geothermal transient modeling, integrated modeling,…) will be used by these activities.  The project is methodically based on progressive separation of the perspective geothermal regions and on precision of the parameters defining the energetic, geological and geophysical parameters of the potential hot dry rock sources.  The evaluation of the qualitative and quantitative parameters of the source regions and the map outputs of the whole region under study and also of the selected perspective partial regions will be the conclusive result of the project. The outputs will be related to various forms of the energetic utilization. The specifications of the source regions will serve as a ground for more precise exploration for concrete use of the source.

Project objectives

Determination of the geothermal energetic potential of Slovakia related to the extraction by the method of the hot dry rock from technically accessible depths. Description of the qualitative and quantitative parameters of the source regions. Construction of the output maps of the area under study and of the assigned most perspective source regions.

 

Project research organizations

Co-ordinating organization

Earth Science Institute, Slovak Academy of Sciences (till 1.7. 2015 Geophysical Institute, SAS)

Principal investigator: RNDr. Peter Vajda, PhD.

Co-operating organization

Comenius University in Bratislava, Faculty of Natural Sciences

Contact person: doc RNDr. Roman Pašteka, PhD.

Time duration of the project 

1.7.2012 - 31.12.2015

 

 

V rámci projektových prác bola na záver vykonávaná separácia zdrojových oblastí na základe litologických a mechanických vlastností. Pre tieto účely bol využívaný aj potenciál Geofondu v podobe dokumentácie a depozity vrtných jadier. Využili sme aj návštevy skladových priestorov s archívmi vrtných jadier firmy Nafta, a.s. v Gbeloch a Michalovciach. Uvedené sú príklady fotodokumentácie vzoriek jadier z oblastí Viedenskej panvy, Dunajskej panvy,  Východoslovenskej panvy a ďalších jednotiek Západných Karpát. 

 

Stránka 1 z 2