LITHORES (Kód projektu: APVV-16-0482)

Geofyzikálne multiparametrické modelovanie štruktúry zemskej kôry a vrchného plášťa Slovenska

Publikácie v roku 2021

Napísal(a) | Zverejnené v: Publikačná aktivita |

Vybrané publikácie riešiteľov projektu v roku 2021

 

Integrované multiparametrické modelovanie

V práci Dérerová et al., (2021) je prezentované odvodenie reologických parametrov na základe vypočítanej distribúcie teploty v litosfére pozdĺž profilu VII prechádzajúceho cez Východné Karpaty. Reologický model litosféry pozdĺž študovaného profilu umožnil vypočítať distribúciu pevnosti v litosfére na základe krehkej a tvárnej deformácie pre režimy kompresie a extenzie. Pozdĺž študovaného profilu pevnosť klesá z vysokých hodnôt na európskej platforme smerom k minimu v transeurópskej kontaktnej zóne (TESZ).

 

 
Obr. 1 Schéma tektonických čiastkových blokov Vnútorných Západných Karpát a ich relatívny pohyb počas neogénu

 

Referencia:

Dérerová, J., Bielik, M., Kohút, I., Godová, D., Mojzeš, A. (2021) Rheological model of the lithosphere along prole VII in the Eastern Carpathians. Contributions to Geophysics and Geodesy, 51(3): 245–263, doi: 10.31577/congeo.2021.51.3.3 (SCOPUS, WOS-CC, DOAJ, Q3, CiteScore2020 = 1.0, eISSN: 1338-0540)

 

3D magnetotelurické modelovanie

Výsledky 3D magnetotelurického (MT) modelovania pozdĺž profilu 2T prezentované v práci Vozár et al. (2021) zistili rozsiahlu strižnú zónu v kontaktnej zóne medzi Európskou platformou a vnútornými Západnými Karpatami.  Reinterpretácia pre litotektonickú stavbu zemskej kôry sa robila  hlavne v severnej časti spolu s novo vyhotoveným hĺbkovým seizmickým reflexným profilom migrovaným z časového na hĺbkový. Ukázalo sa, že frontálna časť bloku vnútorných Západných Karpát vykazuje transpresný tektonický štýl spojený so spätným násunom vonkajších Západných Karpát a bradlového pásma na túto postupujúcu násunovú prizmu. Spätný násun na juhu akreačnej prizmy vytvára výrazný transpresný štruktúrny vejár, ktorý je typický pre šikmé konvergentné režimy.

 

 
Obr. 1 Vertikálny rez cez 3D vodivostný model pozdĺž profilu 2T so seizmickým hĺbkovým modelom a geologickou interpretáciou.

 

Referencia:

VOZÁR, Ján - BEZÁK, Vladimír - MARKO, František. Three-dimensional magnetotelluric model along seismic profile 2T: An improved view on crustalstructure in central Slovakia 9Western Carpathians). In Geologica Carpathica, 2021, vol. 72, no. 2, p. 85-95.

 

V práci Bezák et al. (2021) boli modelované dva MT rezy v západnom úseku Bradlového pásma (Zaz-1, Or-1) a dva vo východnom úseku Bradlového pásma (Les-1, MT-04). V hlbších štruktúrach sa ukázali jasné odlišnosti v štruktúrach západnej a východnej časti. Kým v západnom úseku dominuje spätný násun flyšového pásma na bradlové pásmo, vo východnom úseku je to naopak – bradlové pásmo je nasunuté na flyšové pásmo. V každom prípade južná časť bradlového pásma je tu neskoršími procesmi odrezaná na strmých zlomoch. Tento kontrastný tektonický štýl odráža odlišnú kinematiku kolízie Karpát s Európskou platformou vo východnom a západnom úseku. 

 

 
Obr. 1 Schéma tektonických čiastkových blokov Vnútorných Západných Karpát a ich relatívny pohyb počas neogénu

 

Referencia:

BEZÁK, Vladimír - VOZÁR, Ján - MAJCIN, Dušan - KLANICA, Radek - MADARÁS, Ján. Contrasting tectonic styles of the western and eastern parts of the Western Carpathian Klippen Belt based on magnetotelluric sounding of deep tectonic structures. In Geological Quarterly, 2021, vol. 65, no. 25, dOI: http://dx.doi.org./10.7306/gq. Typ: ADC

 

Geofyzikálno-petrologické modelovanie pomocou LitMod3D

Toto modelovanie bolo vykonané v niekoľkých krokoch. Vychádzali sme z predchádzajúcich prác spoluriešiteľov projektu a vytvorili sme prvotný model pre strednú Európu zahrňujúcu Európsku a Východoeurópsku platformu s Karpatsko-panónskym regiónom. V tomto modeli sme sa hlavne zamerali na úpravu kontaktnej prechodovej zóny v oblasti hranice vonkajších a vnútorných Karpát. Vzhľadom na zameranie projektu a dispozíciu MT dát sme vyčlenili z tohto regionálneho modelu dva detailné podmodely pre stredné a východné Slovensko, tak ako je opísané v návrhu projektu. Integrovaná modelová štúdia je rozdelená aj do dvoch typov dimenzionálneho modelovania vzhľadom na charakter vstupných MT dát: 2D/3D model (Obr. 2) stredného Slovenska (Vozár et al., 2021) a komplexný 3D model východného Slovenska (Vozár et al., 2022). Pri našich štúdiách sme využili externé 3D MT programy, kde kôrové časti sú počítané nezávisle od LitMod3D a plášťová časť vodivostného modelu je vložená z petrologických výpočtov LitMod3D. Metodika pozostáva z aplikácie hybridného modelovania kombinácie automatickej inverzie a metódy pokus omyl. Integrované modelovanie s plášťovými štruktúrami a zmena hĺbky litosféricko-astenosférického rozhrania má vplyv aj na kvalitu kôrových geofyzikálnych modelov, kde sme zaznamenali významné zlepšenie predchádzajúcich modelov pomocou trojrozmerného modelovania, najmä vo veľkých regionálnych štruktúrach v skúmanej oblasti, ako je napr. CCA. Obdobne sa postupuje aj pre východoslovenský model (Obr. 3).

 


Obr. 3: a) schéma hybridného modelovania; b) vertikálny rez z integrovaného modelu z geofyzikálno-petrologického modelovania pomocou JIF3D a LitMod3D; c) Joint inverzia JIF3D profilu 2T d) rezy z integrovaného modelu z východného Slovenska (Vozár et al., 2022)

 

Referencia:

Publikácia v tlači

Publikácie v roku 2020

Napísal(a) | Zverejnené v: Publikačná aktivita |

Vybrané publikácie riešiteľov projektu v roku 2020

 

Geoelectrically distinct zones in the crust of the Western Carpathians:
A consequence of Neogene strike-slip tectonics

VLADIMÍR BEZÁK,JOSEF PEK, JÁN VOZÁR, DUŠAN MAJCIN, MIROSLAV BIELIK and ČESTMÍR TOMEK

GEOLOGICA CARPATHICA, FEBRUARY 2020, 71, 1, 14–23 https://doi.org/10.31577/GeolCarp.71.1.2
www.geologicacarpathica.com


Lithospheric model along transect HT-1 across Western Carpathians and
Pannonian Basin based on 2D integrated modelling

Jana DÉREROVÁ, Miroslav BIELIK, Igor KOHÚT, Dominika GODOVÁ, Ján VOZÁR, Vladimír BEZÁK

Contributions to Geophysics and Geodesy Vol. 50/4, 2020 (463{474)