TFM metodika patrí medzi metódy interpretácie založené na zvýraznení obrazu gravitačných údajov a na rozpoznaní vzorov. Táto metodika je nová, nami navrhnutá, a je stále v štádiu vývoja. Jej jedinečnosť spočíva v tom, že tiažové údaje sú filtrované pomocou integrálnych transformácií konvolučného typu s jedným voľným parametrom, čím vzniká nie jeden obraz, ale animovaná sekvencia obrazov, ktoré vykazujú dynamicky sa meniace vzory. Z dynamiky vzorov a ich nástupov v závislosti od hodnoty voľného parametra očakávame možnosť odhadovať či určovať nielen určité geologické prvky alebo formácie, ale aj ich charakteristickú hĺbku. Takéto poznatky chceme dosiahnuť prostredníctvom syntetického modelovania a prípadových štúdií.
Spočiatku sme študovali syntetické hustotné rozdelenia generované bodovými hmotnými anomáliami. Následne sme sa zamerali na reálne geologické situácie. Momentálne prebieha modelovanie a štúdie pre soľné dómy. V budúcnosti sa chceme zamerať aj na zlomy a iné geologické formácie. Syntetické modelovanie prebieha tak, že sa zvolí geologicky relevantný model reprezentovaný geometriou a hustotným rozdelením, v našom prípade napr. 3D model soľného dómu v horizontálnych vrstvách sedimentov, a spočítajú sa syntetické gravitačné údaje generované týmto modelom na zemskom povrchu. Modelovanie vykonávame v 3D softvéri „MOD3D”, ktorého autorom je Dr. Igor Cerovský. Tieto namodelované povrchové syntetické gravitačné údaje sú filtrované pomocou integrálnych transformácií s vopred zvoleným jadrom a priebežne sa meniacim voľným parametrom. Výstupné povrchové údaje, vo forme buď profilov alebo povrchov, „post-filtrovej” veličiny sa animujú.
V animovaných povrchoch alebo profiloch sa vizuálne hľadá nejaký vzor, ktorý by odpovedal nejakej črte modelu, v našom prípade soľného dómu. Týmto spôsobom sa skúma aj animovaná sekvencia plôch či profilov prvej a druhej derivácie „post-filrovanej” veličiny podľa voľného
parametra. Ak sa nejaký vzor objaví, hľadá sa vzťah medzi správaním sa vzoru (zmeny tvaru plochy či profilu) a hĺbkou geologickej črty, ktorá ho generuje. Táto práca hľadania je určitým spôsobom detektívny príbeh, a je subjektívnym spôsobom viazaná na schopnosti interpretátora. Tento postup sa bude opakovať pre rôzne zjednodušené charakteristické geologické formácie, ktoré sú obzvlášť významné v praxi, či už pre vyhľadávanie niektorých nerastných surovín, alebo v tektonických štúdiách. Na tejto výskumnej úlohe pracujú Dr. Peter Vajda a Mgr. Jaroslava Pánisová.
Úvod do TFM metodiky (v angličtine) nájdete na Truncated Geoid and Gravity Inversion
Viac podrobností o vyvíjanej TFM metodike (v angličtine) nájdete na TFM.